Gimtosios kalbos diena Upynos pagrindinėje mokykloje

Lietuvių kalbos komisija jau ne pirmus metus kviečia minėti  Lietuvių kalbos dienas. Gimtajai kalbai skirtas laikotarpis tarp dviejų Tėvynės laisvę įtvirtinančių datų – vasario 16- osios ir kovo 11- osios  skatina mylėti ir puoselėti gimtąją kalbą, ugdo mokinių pagarbą ir pasididžiavimą gimtąja kalba, skatina  domėjimąsi šia unikalia mūsų tautos savastimi.

Upynos pagrindinėje mokykloje Gimtosios kalbos diena vyko kovo 6-ąją  dieną.  Renginį pradėjo 10 klasės mokinė Urtė, kuri atliko A. Mamontovo dainą ,,Saulės miestas”. Renginio metu nuskambėjo iškiliųjų lietuvių poetų Just. Marcinkevičiaus, J. Degutytės, Maironio eilėraščių posmai, kalbininko Juozo Pikčilingio mintys apie lietuvių kalbą bei lietuviškosios raštijos pradininko Mikalojaus Daukšos garsiosios  ,,Prakalbos į malonųjį skaitytoją“ žodžiai. Pradinukai iš anksto ruošėsi šiai dienai – išmoko lietuvių rašytojų, kalbininkų prasmingų minčių apie gimtąją kalbą.

5-10 klasių mokiniai dalyvavo viktorinoje ,,Gimtoji kalba ir aš”. Mokiniai buvo suskirstyti į šešias mišrias komandas. Viktorinos klausimai buvo sudaryti atsižvelgiant į mokinių amžių. Mokinių  komandos  turėjo atsakyti į įvairius klausimus apie lietuvių kalbą. Ugdytiniai ne tik prisiminė pirmąją lietuvišką knygą, norminės lietuvių kalbos kūrėją Joną Jablonskį, bet ir  turėjo prisiminti lietuvių kalbos stilistiką bei gramatiką. Nepamiršta buvo ir tautosaka – liaudies išmintis, bylojanti apie kalbos bei žodžio svarbą. Daugiausiai emocijų mokiniams sukėlė  užduotis – žodžių grandinėlių narpliojimas. Nosinių raidžių rašybos žodžių šaknyje užduotis  privertė mokinius smagiai pasukti galvas.  Žinios iš kalbotyros apie lietuvių kalbos senumą ne vienam mokiniui kėlė susižavėjimą ir pagarbą savo gimtajai kalbai.

Renginio akcentu tapo pastaruoju metu išpopuliarėjęs žaidimas „Protų mūšis“,  kurį organizavo Upynos kultūrinės veiklos organizatorė Ingrida. Protmūšis ,,Laisvėjam“ skirtas Lietuvos Nepriklausomybės 30-mečiui paminėti. Mokinių  komandos varžėsi  dėl Lietuvos – Telšių – Upynos  žinovų titulo. Ne visi „Protų mūšio“ klausimai reikalavo konkrečių faktų, reikėjo pasitelkti ir loginį mąstymą. Dalyviai atsakinėjo į bendruosius ir vaizdo klausimus. Visos komandos pademonstravo maksimalų susikaupimą ir džiugino savo žiniomis bei įžvalgomis. Po gausybės smagių emocijų ir apdovanojimų  laimėjo draugystė.

Šis renginys paskatino mokinius pažinti ir puoselėti gimtąją kalbą, suprasti, kad gimtoji kalba yra mūsų kultūros dalis, literatūros kūrimo priemonė, tautos savimonė, tautos vertybių, papročių išraiška ir pagrindinis būdas pažinti vieniems kitus.

 

Lietuvių kalbos ir literatūros mokyt. Toma

Patalpinta kategorijoje: Uncategorized.